Opis stanowiska kierownika operacji

Kierownictwo operacji tworzy zasady, procesy i strategie, które pomagają firmom działać wydajnie i przynosząc zyski. Pracują w różnych firmach i organizacjach, od lokalnych szpitali po międzynarodowe korporacje. Chociaż konkretne umiejętności różnią się w zależności od branży, kierownictwo skutecznej operacji potrzebuje doskonałej komunikacji i umiejętności przywódczych oraz zdolności do podejmowania dobrych decyzji pod presją.

$config[code] not found

Operacja Opis stanowiska wykonawczego

Chociaż wszyscy kierownicy operacyjni nadzorują codzienne operacje, inne obowiązki mogą się różnić w zależności od firmy. Jedna firma może zatrudnić kierownika operacji, ponieważ wierzy, że jego silne zaplecze handlowe będzie nieocenione, podczas gdy inna firma może preferować zatrudnienie osoby wykonującej doświadczenie, które zarządza zmianami w firmie.

Zakres zadań dyrektora zarządzającego może obejmować następujące obowiązki:

  • Przygotowanie i nadzór budżetu operacyjnego.
  • Opracowanie strategii i procedur zwiększających efektywność i maksymalizujących zyski.
  • Nadzór codziennych operacji.
  • Stworzenie celów sprzedażowych lub produkcyjnych, często we współpracy z innymi dyrektorami i dyrektorem naczelnym.
  • Identyfikacja problemów, które mogą wpływać na sprzedaż, produkcję lub dostarczanie usług oraz tworzenie rozwiązań w celu szybkiego rozwiązywania problemów.
  • Nadzór nad menedżerami i członkami personelu operacyjnego.
  • Interpretacja danych i analiz oraz generowanie raportów.
  • Prezentacje dla członków zespołu wykonawczego, dyrektora generalnego, pracowników, akcjonariuszy, rady dyrektorów i mediów.

Kierownictwo skutecznej operacji rozumie, jak motywować i zachęcać pracowników do osiągania celów i przekraczania ich. Często mają doświadczenie w kilku obszarach działalności, oprócz operacji, takich jak finanse, zasoby ludzkie i marketing, i korzystają z tego doświadczenia, aby tworzyć realistyczne cele i strategie działania.

Tytuły używane do roli operacyjnej są różne, ale mogą obejmować głównego oficera operacyjnego, wiceprezesa operacyjnego, dyrektora wykonawczego operacji lub starszego kierownika produkcji. Niezależnie od tego, jak je nazywają, kierownictwo opera- cyjne ma stosunkowo wysokie wynagrodzenia, chociaż nie gwarantuje się bezpieczeństwa pracy.

Jeśli firma przekroczy swoje cele, kierownictwo operacji może zostać nagrodzone pochwałami i wysokimi bonusami. Niestety, w przypadku spadku sprzedaży lub kosztownego wycofania produktu z pracy, jego praca i reputacja mogą być zagrożone.

Zdolność kierownictwa operacji do odniesienia sukcesu zależy od wypracowania silnego porozumienia z dyrektorem generalnym. Dyrektor generalny może polegać na tym, że dyrektor wykonawczy będzie służył jako platforma do dyskusji nad pomysłami lub zapewniać wiedzę w dziedzinach, w których jej brakuje. W niektórych przypadkach praca jako dyrektor wykonawczy może doprowadzić do ewentualnej awansu na stanowisko dyrektora generalnego.

Edukacja i trening

Stopień licencjata jest zwykle minimalnym wymaganiem edukacyjnym dla stanowisk kierowniczych operacyjnych. Pomocne może być uzyskanie stopnia z administracji biznesu, finansów, księgowości, zarządzania łańcuchem dostaw, analityki biznesowej lub zarządzania operacjami. Niektóre firmy mogą preferować zatrudnianie kandydatów posiadających stopnie magistra lub doktora.

Duża część szkolenia na stanowisko zaczyna się na długo przed tym, zanim kiedykolwiek zaakceptujesz pracę jako kierownik operacyjny. Firmy poszukują kandydatów, którzy zajmowali wysokie stanowiska w branży i mają silne doświadczenie w tej dziedzinie.

Prognoza wynagrodzeń i ofert pracy

PayScale szacuje średnią pensję głównego oficera operacyjnego na 135 598 $ i zauważa, że ​​średnia płaca dla dyrektora wykonawczego operacji wynosi 108.225 USD. Oprócz wynagrodzenia, kierownictwo operacji może również otrzymywać premie, prowizje i dzielenie zysków. Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy oczekuje, że zatrudnienie najwyższej kadry zarządzającej, w tym dyrektorów operacyjnych, wzrośnie o 8 procent do roku 2026.