Opisy stanowisk pracy i obowiązki menedżera operacji sieciowych

Menedżerowie operacji sieciowych pracują w działach technologii informacyjnych i są odpowiedzialni za niezawodne działanie sieci. Współpracują z sieciami lokalnymi, które łączą komputery w jednym budynku, oraz sieciami rozległymi, które łączą budynki, aby informacje mogły przepływać między lokalizacjami. Menedżerowie ci ustanawiają praktyki monitorowania sieci, a także wskaźniki wydajności i poziomy usług, które spełniają potrzeby firmy. Według Roberta Half Technology, menadżerowie sieci zarabiali między 822,750 a 114,500 $ w 2012 roku.

$config[code] not found

Zarządzanie siecią

Menedżer operacji sieciowych wprowadza aplikacje do tworzenia mapy całej sieci i do diagramowania sprzętu używanego w topologii projektu. Aplikacje do zarządzania siecią udostępniają informacje o stanie, które pokazują stan sieci i zdarzenia, takie jak awaria lub inne problemy. Zespół zarządzający siecią wykorzystuje tę technologię jako część centrum operacyjnego do monitorowania i zarządzania usługami sieciowymi przez całą dobę.

Zarządzanie dostawcami

Menedżer operacji sieciowych sprawdza usługi dostawców i określa najlepiej dopasowane do potrzeb usług sieciowych swojej firmy. Musi ocenić zdolność każdego dostawcy w oparciu o obecne sieci i lokalizacje firmy oraz przewidywane wymagania później. Po wybraniu dostawcy menedżer operacji sieciowych negocjuje umowy o poziomie usług wymagane do utrzymania integralności sieci. Następnie zarządza usługami sprzedawców.

Zarządzanie zespołem

Zespoły operacji sieciowych składają się z inżynierów i administratorów technicznych. Podobnie jak każdy kierownik działu, menedżer operacji sieciowych musi współpracować z działem zasobów ludzkich w celu rekrutacji nowych pracowników oraz oceny i rozwijania obecnych pracowników. Dba o to, aby każdy nowy pracownik został pomyślnie przyjęty, aby zrozumieć procesy firmy i działu. W przypadku obecnych pracowników pomaga opracować plany kariery i szkoleń, które mogą zapewnić wiedzę działu na miarę rozwijających się technologii.

Zrozumienie potrzeb biznesowych

Ważną częścią pracy menedżera sieci jest łączność między technologiami informacyjnymi i współpracownikami. Ta współpraca umożliwia kierownikowi zrozumienie wymagań dotyczących usług i zaprojektowanie wskaźników wydajności, które odzwierciedlają potrzeby firmy. Gdy wskaźniki wydajności wskazują, że sieć jest w trakcie wykonywania, menedżer operacji sieciowych jest odpowiedzialny za podjęcie działań, aby upewnić się, że jej zespół nadal spełnia wymagania wszystkich użytkowników firmy.