Warunki współpracy: jak negocjować umowę partnerską

Znalezienie partnera, który chce z tobą grać w piłkę, wydaje się trudnym zadaniem, ale kiedy przyjrzysz się procesowi, negocjujesz warunki umowy partnerskiej, która wymaga prawdziwej znajomości biznesu. Podobnie jak legenda huśtawka Ben Hogan, kontynuacja jest kluczowym, spójnym elementem, aby upewnić się, że warunki partnerstwa są korzystne dla obu stron.

Zrób sobie przysługę - nie zostawiaj tego wszystkiego prawnikom. Partnerstwa dotyczą wspólnej wizji, dlatego upewnij się, że interesy są najważniejsze.

1. Biznes pierwszy

Kluczem do dobrych relacji biznesowych jest zrozumienie indywidualnych i wspólnych celów. Wszyscy chcemy zarabiać, ale kiedy dzielicie się kosztem usługi świadczonej klientom, istnieją oczekiwania i podzielone przychody. Wykorzystaj to, co Twoja firma może zrobić dla ich celów biznesowych i odwrotnie.

Zanim zaangażują się prawnicy, upewnij się, że otwarcie mówisz o celach biznesowych. W jaki sposób zostaną podzielone dochody? Jak wygląda końcowy produkt? Czy jedna firma musi znacząco dostosować usługę, którą już zapewnia? Czy dystrybucja jest zaangażowana? Jeśli partnerstwo się zakończy, czy jedna firma otrzyma odszkodowanie za wykonaną już pracę?

Odpowiadając na te pytania na poziomie biznesowym, najpierw pomożemy partnerowi od podstaw, zanim zespoły prawne mogą odstąpić od umowy. Nie zrozumcie mnie źle, prawnicy są wspaniali, ale koncentrują się na szczegółach, które mogą szybko nawiązać partnerstwo z królika. Uzyskanie pisemnych celów biznesowych może pomóc w wejściu w prawną fazę tworzenia umowy z solidnym, wzajemnie zrozumiałym przykładem biznesowym.

Ponieważ pozyskanie dużej firmy do wyrażenia zgody na cokolwiek w "pisaniu" może być trudne, posiadanie streszczenia napisanego w wiadomości e-mail jest często dobrym rozwiązaniem - i czymś, co można skłonić do wyrażenia zgody, zanim zaangażują się w to prawnicy.

2. Określ obowiązki

W ramach każdego partnerstwa obowiązują zobowiązania dotyczące dystrybucji. Może to oznaczać fizyczną dostawę produktu lub dystrybucję wiadomości. Niezależnie od tego, czy chodzi o treść, czy o dystrybucję partnerstwa, jasno powiedz o pracach, których oczekuje się po dostawie, oraz o roli Twojej firmy w uzyskaniu go w tym miejscu. Zdefiniuj role dokładnie tak, aby nie miały bałaganu w szarej strefie. Upewnij się, że dokładny produkt jest objaśniony, a infrastruktura do obsługi i aktualizacji tego produktu jest częścią tej definicji.

Na obecnym etapie ważne jest, aby być dokładnym, więc upewnij się, że obejmuje on naruszenia umów i umów o wypowiedzeniu. Zasadniczo, jeśli nadejdzie los i przygnębienie, chcesz mieć pewność, że masz siłę i poruszasz pokój. Upewnij się, że twoja firma ma wystarczającą siłę napędową zapisaną w kontrakcie, aby wyegzekwować naruszenie umowy, jeśli tak się stanie. Zdefiniuj także czyste terminy (a nawet metryki), które dają Twojej firmie możliwość opuszczenia partnerstwa bez druzgocącej kary, jeśli to się nie uda.

3. Zatrudnij doświadczoną Radę

Kiedy projekty kontraktów będą wymieniane, będziesz potrzebować doświadczonego prawnika. Nie popełnij błędu, próbując sporządzić skomplikowaną, prawnie wiążącą umowę między dużą firmą a Twoją bez konsultacji. Duże firmy mają wyrafinowanego wewnętrznego prawnika kontraktowego; ty też tego potrzebujesz.

Rozmawiałem z przedsiębiorcami, którzy sądzili, że oszczędzają pieniądze, nie korzystając z adwokata przy pierwszych umowach partnerskich, tylko po to, by później zdać sobie sprawę, że oddali oni wiele własności intelektualnej dużej firmie!

Zastanawiając się, kogo zatrudnić, niech doświadczenie stanie się twoim przewodnikiem. Zasadniczo oznacza to, że im większe, tym bardziej złożone porozumienie, tym więcej doświadczenia będziesz potrzebował od swojej rady. Miałem wielkie szczęście, korzystając z szybkiego wyszukiwania w Internecie, aby znaleźć startupy, które mają partnerstwa z firmą, z którą prowadzę negocjacje, a następnie używają LinkedIn do wysyłania pingów do dyrektorów generalnych startupów i zwracania się o zalecenia do doradców, z których korzystali.

Jednym z obszarów, w którym będziesz potrzebować porady doradcy, jest negocjowanie "przepisów ochronnych". Są one zaprojektowane w celu ochrony większego partnera, w przypadku, gdy mniejszy zostaje sprzedany. Upewnij się, że duży partner nie ma możliwości zablokowania lub zakłócenia sprzedaży Twojej firmy - co jest mało prawdopodobne w przypadku takiego przeniesienia. Upewnij się również, że te przepisy nie spowalniają ani nie blokują finansowania, szczególnie jeśli Twoja firma jest wspierana przez firmę.

Wiele razy większa firma poprosi o więcej niż powinna. Praca i reputacja twojego prawnika opierają się na negocjacjach z tobą, powalając większego partnera z powrotem na podstawie umowy, która jest bardziej standardowa.

Twój prawnik pomoże ci również w zakresie własności intelektualnej. Czasami w partnerstwie dzieje się coś, co nazywa się skażeniem IP - gdzie jeden z partnerów deklaruje, że jest właścicielem IP drugiej strony. Upewnij się, że twoja firma zachowuje pełną własność dowolnego adresu IP, nawet jeśli w proces jest zaangażowany proces dostosowywania. Upewnij się, że te bazy są objęte ochroną przed oficjalnym uruchomieniem Twojej współpracy.

Gdy hardball jest już na uboczu, nadszedł czas, aby być dobrym partnerem - co przywraca mnie do huśtawki golfowej Bena Hogana. Aby stać się znany jako najlepszy napastnik w grze, Hogan miał swoje wskazówki, sztuczki i sekrety, ale miał też bardzo oczywistą kontynuację, która zasadniczo sprowadza się do rutyny i wysiłku.

Aby być wspaniałym partnerem, konsekwentnie wypełniaj swoje obowiązki i nie bój się dołączyć do umowy, jeśli wymaga ona pewnych ulepszeń.

Negocjacje Zdjęcie przez Shutterstock

5 komentarzy ▼