Opis stanowiska konsultanta internetowego

Konsultanci internetowi, znani również jako twórcy stron internetowych lub projektanci stron internetowych, świadczą usługi projektowania i utrzymywania stron internetowych dla firm i osób prywatnych. Tworzą spersonalizowane strony internetowe, które przekazują wiadomość od klientów w skuteczny i przyciągający uwagę sposób. Po uruchomieniu witryny konsultanci internetowi często odpowiadają za to, by nie mieli problemów technicznych. Oprócz umiejętności obsługi komputera i wiedzy, konsultanci internetowi często mają doświadczenie w projektowaniu graficznym, a także posiadają silne umiejętności komunikacji wizualnej i werbalnej.

$config[code] not found

Obowiązki

Konsultanci internetowi wykonują różnorodne obowiązki. Mogą być odpowiedzialni za planowanie strony internetowej od samego początku i spotkać się z klientami w celu przedyskutowania pożądanego wyglądu witryny przed zaplanowaniem ogólnego układu i organizacji. W innych przypadkach są one przedstawiane z ustaloną koncepcją i używają go jako wytycznej do zaprojektowania witryny pasującej do idei. Po ustaleniu podstawowego schematu konsultanci internetowi wykonują dowolny tekst lub obrazy, które pojawią się na stronie i przekształcą je w widoczne formularze, używając języka znaczników hipertekstowych (HTML). Mogą także dodać animację lub funkcje interaktywne do strony. Konsultanci sieci Web mogą również być odpowiedzialni za dodawanie plików do pobrania lub klikalnych wiadomości e-mail, co wymaga użycia protokołu przesyłania plików (FTP). Po utworzeniu strony internetowej konsultanci internetowi mogą również wykonywać techniczne obowiązki związane z utrzymaniem, takie jak poprawa wydajności witryny lub zatwierdzanie dodatkowej zawartości witryny po jej udostępnieniu.

Wymagania

Wielu konsultantów internetowych posiada tytuł licencjata lub licencjata z informatyki. Inni nie mają formalnego szkolenia komputerowego i zamiast tego uczą się niezbędnego kodowania i oprogramowania do samodzielnej kariery w projektowaniu stron internetowych. Osoby zainteresowane karierą w doradztwie internetowym często mają doświadczenie w projektowaniu graficznym lub sztukach pięknych, co pomaga w projektowaniu aspektu pracy. Wszyscy konsultanci internetowi muszą posiadać znajomość oprogramowania do grafiki komputerowej, takiego jak Adobe Illustrator, Paint Shop Pro i Dreamweaver. Muszą również znać programowanie HTML, aplikacje internetowe oparte na XML, Flash i inne języki programowania i programy. Konsultanci internetowi muszą także czuć się komfortowo w pracy z różnymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows i Macintosh. Muszą być również świadomi rozwoju technologii w terenie oraz nowego oprogramowania i programowania, które mogą ułatwić pracę lub poprawić jej pracę.

Warunki pracy

Niektórzy konsultanci internetowi są samozatrudnieni i pracują na zasadach niezależnych. Inni służą jako pracownicy kontraktowi dla firmy lub pracują dla firmy świadczącej usługi konsultingowe dla szerokiego grona klientów. Według Bureau of Labor Statistics, pracownicy w dziedzinie projektowania systemów komputerowych, w tym konsultanci internetowi, pracowali średnio 38,8 godzin tygodniowo, podczas gdy pracownicy we wszystkich innych branżach średnio 33,6 tygodniowo. Godziny nadliczbowe nie są rzadkością, a konsultanci internetowi, którzy są samozatrudnieni, mogą również stosować nocne i weekendowe godziny pracy. Większość konsultantów internetowych pracuje w biurach, choć wielu z nich może pracować również w domu. Ponieważ pracują oni przed komputerem przez cały dzień, konsultanci internetowi mogą odczuwać przemęczenie wzroku, ból pleców i szyi oraz urazy ręki i nadgarstka, takie jak zespół cieśni nadgarstka.

Wynagrodzenie

Według PayScale, strony z informacjami na temat wynagrodzeń, średnia roczna płaca dla konsultantów internetowych z mniej niż rocznym doświadczeniem wahała się od 30,519 USD do 45 667 USD w czerwcu 2010 r. Ci, którzy mają od jednego do czterech lat doświadczenia zarobili od 37.903 USD do 55450 USD, podczas gdy ci z od pięciu do dziewięciu lat zdobytych między 48 817 a 68,435 USD. Konsultanci internetowi z 10 do 19 latami doświadczenia zarobili od 52360 $ do 75 494 $, a ci z ponad 20-letnim doświadczeniem zarabiają aż 92 402 $.

Perspektywy zatrudnienia

Biuro Statystyki Pracy szacuje, że zatrudnienie pracowników zajmujących się projektowaniem systemów komputerowych, w tym konsultantów internetowych, wzrośnie o 45 procent w latach 2008-2018, czyli około cztery razy szybciej niż średnia dla wszystkich zawodów. Ekspansja produktów i usług internetowych powinna stworzyć zapotrzebowanie na konsultantów, którzy są w stanie zaprojektować i utrzymywać strony internetowe, ponieważ firmy i organizacje szukają większej obecności w Internecie. Kandydaci z wyższymi stopniami powinni cieszyć się najlepszymi perspektywami.