Opis stanowiska konsultanta

Konsultanci zarabiają na życie dzięki wykorzystaniu istniejącej wiedzy i doświadczenia. Oferują fachowe porady, pomagające firmom lub osobom indywidualnym w rozwiązywaniu problemów, realizacji celów biznesowych, ulepszaniu procesów lub osiąganiu celów. Na przykład osoba z wykształceniem i wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu może być konsultantem edukacyjnym. Wiele innych dziedzin jest otwartych na konsultacje, w tym księgowość, biznes i technologie. Obowiązki służbowe różnią się w zależności od potrzeb klienta, ale ocena problemu jest główną częścią pracy każdego konsultanta.

$config[code] not found

Definiowanie zakresu pracy

Podstawowym obowiązkiem służbowym po wylądowaniu klienta jest wzmocnienie projektu zakres prac. Dzieje się tak, pracując z klientem nad szczegółami projektu, w tym na temat natury problemu, celów klienta, oczekiwanych rezultatów i obowiązków obu stron niezbędnych do rozwiązania problemu. Zazwyczaj konsultanci udają się na stronę klienta, aby uzyskać wstępną ocenę problemów, zanim zostaną podjęte prace.

Identyfikacja problemu

Kolejnym obowiązkiem konsultanta jest rozpoczęcie procesu identyfikacji problemu, zauważa Business News Daily. Mimo że klienci mają opinie na dany temat, konsultant musi przeprowadzić bezstronną analizę, aby ustalić rzeczywisty problem i jego przyczynę. Aby to zrobić, mówi NHS Institute for Innovation and Improvement, konsultant używa wybranych narzędzi, takich jak obserwacje, ankiety, wywiady, grupy fokusowe i procedury analizy przyczyny i skutku lub analizy przyczyn pierwotnych.

Identyfikacja problemu może trochę potrwać, a klienci mogą chcieć rozpocząć rozwiązywanie problemów; jednak konsultanci muszą kierować klientów do zorganizowanego procesu, aby zapewnić pomyślne wyniki.

Zalecenia i działania następcze

Po zidentyfikowaniu i zweryfikowaniu problemów konsultant musi zaproponować możliwe rozwiązania. Rozwiązania są zaplanowanymi działaniami zaprojektowanymi w celu rozwiązania problemów i mogą obejmować zarówno tanie rozwiązania alternatywne, takie jak zmiana proceduralna lub szkolenie pracowników, do bardziej kosztownych przedmiotów takich jak zmiana układów wyposażenia lub tworzenie nowych instalacji. Konsultanci przygotowują pisemne raporty rekomendacyjne i doradzają klientom na temat najbardziej opłacalnych opcji. Zaangażowanie po tym punkcie zależy od umowy dotyczącej zakresu projektu. Konsultanci są doradcami, więc wdrożenie rozwiązań może zostać przekazane innym ekspertom.

Administracja i marketing

Udział w zadaniach administracyjnych i marketingowych jest także częścią pracy konsultanta, zauważa magazyn "Przedsiębiorca". Po pomyślnym zakończeniu projektu konsultanci muszą upewnić się, że klienci są zafakturowani za świadczone usługi. Konsultanci muszą również zachować zakładki dotyczące kosztów działalności i projektów, takich jak podróże, zakwaterowanie i posiłkii przechowywać szczegółowe zapisy do celów podatkowych. Ponadto ciągła promocja jest konieczna, aby pozyskać nowych klientów; działania promocyjne obejmują zawieranie firm w obszarze kompetencji konsultanta.